1947 – 1957

Građevinska tvrtka TEHNIKA osnovana je 1. siječnja 1947. godine. Industrijski su objekti, svojim konstruktivnim i tehnološkim složenostima, prve građevine koje TEHNIKA upisuje kao cjelovito izvedena ostvarenja. Već iduće, 1948. godine, povjerena joj je izgradnja Željezare Sisak, jednoga od tadašnjih najvećih građevinskih objekata u bivšoj državi.Zatim slijedi izgradnja industrijskih hala tvornica Rade Končar, Prvomajske (sadašnji Inas), Tvornice parnih kotlova u Zagrebu, Tvornice lakih metala Boris Kidrič u Šibeniku i mnogih drugih koje je TEHNIKA izvela u cijelosti ili proširivala izgradnjom novih hala.

Tijekom 1952. godine opseg radova na industrijskim objektima opada pa TEHNIKA preuzima i druge graditeljske zahvate. Sagrađen je dio Šumarskoga i Veterinarskog fakulteta, nova suvremena gimnazija na Trešnjevci te mnogo stambenih objekata. Prilikom izgradnje novoga Zagrebačkog velesajma preko Save, TEHNIKA postiže svoj najveći uspjeh organizacijom i brzinom građenja. U 114 radnih dana sagrađeno je i predano na upotrebu investitoru 41.000 m2 izložbenog prostora i pripadajućih komunalnih objekata. Svoj su prostor tako dobili bivši SSSR, Kina, Rumunjska, Italija, Čehoslovačka, Poljska i Mađarska.

1957 – 1967

Kraj pedesetih godina obilježava daljnji kontinuirani napredak i razvitak tvrtke, prije svega u nabavci opreme, suvremene tehnologije građenja, građevinske mehanizacije i povećanje stručnog kadra. TEHNIKA u svom sastavu ima vlastiti Projektni biro velikog kapaciteta pa građevinskom tržištu može ponuditi sve građevinske usluge od projektiranja do potpune izvedbe.

I dalje TEHNIKA gradi najveće i najsloženije industrijske građevine (luku Bakar, Tvornicu dušičnih gnojiva Kutina, Termoelektranu Plomin), no usporedno sa smanjivanjem opsega građenja takvih objekata, dio kapaciteta popunjava građenjem ostalih objekata visokogradnje i niskogradnje. Paralelno s tim projektima sve se više gradi i u Zagrebu. Grad polako poprima vizure suvremenoga europskoga grada, u što se i danas možete uvjeriti prolazeći Avenijom Vukovar. Naime, današnji izgled te suvremene, uglavnom poslovne zagrebačke ulice, stvorili su graditelji Tehnike. Gradsko poglavarstvo, Hotel Internacional, Otvoreno sveučilište, stambene građevine, djela su eminentnih hrvatskih arhitekata iz toga razdoblja, a izvedba je povjerena upravo Tehnici. Prostori uz tu aveniju i kasnije su bili važna odrednica i izazov, što se ubrzo i potvrdilo izvedbom nekih novih velikih projekata.

1967 – 1977

U treće desetljeće TEHNIKA ulazi s 5000 zaposlenih i s primjenom najnovijih sustava građenja. Povjeravaju joj se sve kompliciraniji projekti i sve monumentalnije građevine. Koncertna dvorana Vatroslav Lisinski ubraja se u red reprezentativnih zdanja po kojima Zagreb ubuduće postaje prepoznatljiv. Nadalje, Kockica na Prisavlju, nastavak izgradnje Zagrebačkog velesajma, Palača pravde, svjedoče o novim arhitektonskim trendovima. Osim navedenih građevina, u tom razdoblju TEHNIKA izvodi radove i na nekim atraktivnim objektima, u prvom redu po specifičnosti konstrukcije. Izdvojit ćemo HPT i HTV toranj na Sljemenu i poznatu Petlju, prometno raskrižje Slavonske avenije i Držićeve, sagrađeno u dvije razine.

Od 1965. godine TEHNIKA daje sve značajnije mjesto izgradnji stanova i postaje glavni izvođač stanova u Zagrebu, Kutini, Koprivnici i Velikoj Gorici. Razrada vlastitih metoda racionalne i brže stanogradnje dovodi Tehniku s gotovo 9000 sagrađenih stambenih jedinica u vrh poznatijih izvođača stanova u Hrvatskoj. U ovom razdoblju osjeća se sve veća potreba i za investicijskom izgradnjom poljoprivrednih objekata. Grade se farme, vinarije, gospodarski objekti, a specijalnost Tehnike postala je izgradnja silosa. Prve poljoprivredne objekte i silose TEHNIKA je gradila po tuđim projektima i tehnološkim rješenjima, a od 1965. godine počeo je proces razrade i unapređenja vlastitih tlocrtnih i tehnoloških rješenja u vlastitom Projektnom zavodu, te izvođenje objekata u svim klimatskim uvjetima, od Alžira do Rusije.

1977 – 1987

Tijekom 40 poslovnih godina stvoren je image tvrtke visokih poslovnih vrijednosti i to uspješnim spojem bogate graditeljske tradicije prethodnih naraštaja te stvaralačkoga i kreativnog napora mlađih stručnjaka. Zahvaljujući tome Tehnici se povjeravaju sve važnije investicije u tom razdoblju. U nastojanju da Zagreb izgledom i funkcionalnošću zadovolji potrebe suvremenog velegrada i sve veći broj stanovnika, pružaju se nove razvojne mogućnosti, novi graditeljski izazovi. Jedan od prvih odgovora na to bila je potreba izgradnje Krematorija na Mirogoju. Ništa manji izazov i stručna provjera nije bila ni izgradnja džamije.

Kraj ovog desetljeća obilježilo je i razdoblje Univerzijade, koje je Zagrebu donijelo veći investicijski zamah. U to vrijeme TEHNIKA u Zagrebu gradi nekoliko reprezentativnih građevina, bez kojih današnja metropola ne bi imala profil europskoga grada: Autobusni kolodvor, Press centar Vjesnika, poslovnu zgradu INE, a počinje se graditi i Nacionalna i sveučilišna knjižnica. Iako se TEHNIKA uspješno prilagodila novim zahtjevima i potrebama za izgradnjom reprezentativnih javnih građevina, ostaje vjerna svojim korijenima. Izgradnja industrijskih objekata i dalje je jedna od važnijih u investicijskoj izgradnji. Izvodi se farmaceutsko-kemijski kompleks Belupo, Pogon električnih sklopova Nikola Tesla i niz drugih.

1987 – 1997

Devedesete godine nose sa sobom velike društvene, političke i gospodarske promjene. Dogodio nam se i rat iz kojega je Hrvatska izišla slobodna i samostalna, ali velikim dijelom i razrušena. I TEHNIKA doživljava svoju preobrazbu te, nakon državnog i društvenog poduzeća, postaje dioničko društvo. Razdoblje krize u graditeljstvu, čije se posljedice još osjećaju, TEHNIKA je uspješno prebrodila, obnavljajući staro i gradeći novo. Recentna zdanja izvedena tih godina upotpunjuju sliku Zagreba koji izgradnjom Autobusnog kolodvora i trgovačkog centra Importanne dobiva sadržaje prijeko potrebne velegradu.
Završetak nove zgrade Nacionalne i sveučilišne knjižnice, najvažnije građevine novijega hrvatskoga graditeljstva, svojevrsna je sinteza svega što je hrvatska arhitektura s razmeđa tisućljeća mogla dati budućim naraštajima. 44.500 m2 korisne površine razradila je i izvela TEHNIKA kao glavni izvođač i uz suradnju svih segmenata Tehnike, od Projektnog biroa do Proizvodno-tehničkog sektora. Stambena je izgradnja nastavljena istim kontinuitetom kao i prethodnih godina, grad raste i poprima obrise koje će zadržati još mnogo godina, s obzirom na namjeru da Zagreb ubuduće ne raste u širinu nego da se unutar zadanih okvira razvija i kvalitetnije osmisli život gotovo milijunskoga grada.

1997 – 2007

TEHNIKA se svojom stambenom izgradnjom uspješno prilagođava novim zahtjevima vremena i struke. Izgradili smo mnoge atraktivne zgrade od kojih ističemo kompleks u Horvaćanskoj, na Krešimirovom trgu, te apartmansko naselje Dub u Malinskoj. U minulom desetljeću zabilježen je i značajan porast investicijskih ulaganja u industrijske objekte. Izgradili smo novu pivovaru Carlsberg Croatia, prvu Tvornicu azitromicina u svijetu za tvrtku Pliva, novu Tvornicu Franck, Tvornicu Vegete za Podravku, Centralni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba, Tvornicu duhana u Kanfanaru, Tvornicu kalničke izvorske i mineralne vode u Apatovcu za tvrtku Badel, itd.

U uzlaznoj razvojnoj liniji hrvatskog gospodarstva, grade se i novi poslovni i administrativno-upravni objekti vodećih hrvatskih i inozemnih tvrtki, kao što su Američko veleposlanstvo, Ingra-Elektroprojekt, poslovna zgrada McDonalds, Auto-Hrvatska, Ministarstvo financija, HYPO centar, Hrvatska kontrola zračne plovidbe, itd. Gradnja trgovačkih maloprodajnih centara velikih prostornih dimenzija jedan je od najvažnijih trendova kojim oni nastoje zadržati svoju poziciju na tržištu. Za velike investitore izgradili smo Centar Kaptol, Mercator centar u Osijeku, te mnogobrojne Konzum-centre. S razlogom i sa zadovoljstvom možemo se također pohvaliti i građevinama kulturne namjene. S ponosom ističemo arhitektonski kompleks Muzeja grada Zagreba, Zagrebačko kazalište lutaka, Modernu galeriju, obnovu pročelja zgrade HAZU-a, a nova zgrada Muzeja suvremene umjetnosti, bit će ne samo značajna i prepoznatljiva referenca suvremene zagrebačke kulture i arhitekture, već još jedna potvrda Tehnike i njene uspješnosti.

2007 –

Danas smo jedna od vodećih hrvatskih tvrtki za visokogradnju, prepoznatljivi na domaćem i svjetskom tržištu. Kroz šezdeset godina postojanja stekli smo iznimno iskustvo u gradnji objekata različitih namjena i u skladu s najvišim stručnim standardima. Sve to omogućilo nam je izrastanje u modernu tvrtku, visokih poslovnih vrijednosti, bogate tradicije i kreativnih iskoraka mladih stručnjaka. Iskustvo, poslovna etičnost i usredotočenost na dugoročno njegovanje kvalitetnih poslovnih odnosa, osigurava nam da se lako prilagođavamo svim individualnim zahtjevima svojih investitora i klijenata, te ujedno stječemo iznimno povjerenje i sigurnost u realizaciji projekata.

Brojni značajni projekti koje smo do danas završili dokazuju da smo i dalje u samome vrhu hrvatskog graditeljstva. To su Gimnazija i sportska dvorana Fran Galović u Koprivnici (višestruko nagrađivani projekt), Trgovački centar Avenue Mall, Supermarket Konzum u Senju, stambeni objekti Centar Zvonimir – Z1 i Z2 te Centar Zagrebačka, stambeno naselje u Sopnici, javne podzemne garaže na Tuškancu i na Kvaternikovu trgu, Hotel Aurora u Malom Lošinju i hotel Monte Mulini u Rovinju (drugi hotel s 5 zvjezdica u Istri), Centralni uređaji za pročišćavanje otpadnih voda u Zagrebu i Koprivnici i mnogi drugi. Trenutno su naši kapaciteti, angažirani na sljedećim objektima za koje također vjerujemo da će ubrzo postati značajne poslovne reference naše tvrtke, ali i vrijedni budući poslovni sadržaji naših investitora ili lokalne zajednice.