Koliko stanova je do danas izgradila Tehnika d.d.?
Tehnika d.d. osnovana je 1947. godine od kada smo izgradili više od 17.000 stanova, odnosno više od 1 milijun četvornih metara nekretnina.


Koje pogodnosti imam pri kupnji nekretnine Tehnike d.d. na kredit u bankama i koje su to banke?

Tehnika d.d. ima sklopljene Ugovore o poslovnoj suradnji s vodećim bankama u Hrvatskoj: Zagrebačka banka, Privredna banka, Volksbank, Raiffeisenbank, Hypo-Alpe-Adria Bank, Erste&Steiermärkische Bank, Splitska banka i OTP banka.
Pogodnosti kupnje nekretnine putem kredita banaka su slijedeće:

  • individualni pristup svakom klijentu,
  • hipoteka je stan koji se kupuje iz programa Tehnike d.d. u omjeru 1:1, a Kupac koji stan plaća gotovinom, kupuje stan koji nije opterećen nikakvom drugom hipotekom, što Tehnika u svakom Ugovoru o kupoprodaji i jamči.
  • nema obaveznog depozita,
  • Tehnika d.d. nudi  sudužništvo  putem zadužnice, mjenice ili izjave o solidarnom jamstvu,
  • najmanje 10% vlastitog učešća za kupnju nekretnine (što nije depozit).


Moram li pri dizanju kredita imati neku drugu nekretninu kao hipoteku?

U prethodnom pitanju dan je odgovor. Nije potrebno imati neku drugu nekretninu kao hipoteku, osim ako to Kupac iz osobnih razloga želi.

Zašto se naplaćuje izrada ugovora o kupoprodaji?

Izrada ugovora o kupoprodaji naplaćuje se kao dokaz ozbiljnosti kupca. Naime, bilo je slučajeva kada su potencijalni kupci tražili izradu ugovora pa bi naknadno odustali od kupoprodaje, pri čemu je Tehnika d.d.  snosila troškove ovjere potpisa i preslika ugovora. Iz navedenog razloga, kupci prije potpisa ugovora o kupoprodaji plaćaju iznos od 400,00 kuna, a ako doista i sklope ugovor te plate kupoprodajnu cijenu, navedeni se iznos uračunava u kupoprodajnu cijenu. Na taj način ozbiljnog kupca izrada ugovora ne stoji ništa, a uz to Tehnika snosi trošak ovjere potpisa i preslika kupoprodajnog ugovora.


Gdje se ovjeravaju sklopljeni Ugovori o kupoprodaji i kolika je tome cijena?

Ugovori o kupoprodaji nekretnine se ovjeravaju u Uredu javnog bilježnika  Pere Džankića, Korčulanska 3e, Zagreb, kod kojeg su deponirani potpisi odgovornih osoba Tehnike d.d. ovlaštenih za potpisivanje kupoprodajnih ugovora. Ovjera Ugovora o kupoprodaji nekretnine uračunata je u cijenu izrade Ugovora o kupoprodaji, te se dodatno ne naplaćuje.


Koliki je porez na promet nekretnina u Hrvatskoj i u kojem roku se on mora platiti?

Porez na promet nekretnina iznosi 5% i plaća se na dio ukupne cijene koji ne podliježe PDV-u. Za novogradnju iznos poreza na promet nekretnina iznosi manje od 1% ukupne kupoprodajne cijene. Porez se plaća i za stan i za garažno mjesto. Prijavu za plaćanje poreza podnosi kupac nekretnine u roku 30 dana od dana potpisa kupoprodajnog Ugovora nadležnoj Poreznoj upravi u mjestu u kojem je nekretnina izgrađena ili se gradi. Kupac koji kupuje prvu nekretninu može biti oslobođen plaćanja poreza na promet nekretnina, ukoliko to zatraži u Poreznoj upravi.


Je li je moguće izabrati pločice i drugu opremu u stanu po svom izboru i kada?

Kupac može, ukoliko to želi, iz  ponude proizvoda određenih izvođača i dobavljača opreme, s kojima su ugovoreni  radovi na predmetnoj građevini, sam  odabrati  keramičke pločice i dio opreme za svoj stan. Za te potrebe bit će  uzorci proizvoda za mogući odabir izloženi na prikladnom mjestu, o čemu će kupci biti pravodobno obaviješteni.


Je li je dozvoljeno mijenjati raspored prostorija u stanu i do kada?

Ukoliko do trenutka podnošenja zahtjeva za izvođenjem preinaka, još nisu izvedeni građevinski radovi, kupcu  omogućavamo izmjenu rasporeda prostorija u stanu, ali samo ako nisu u pitanju nosivi zidovi i izmjena arhitekture građevine. Pozicije kuhinje i sanitarnih prostorija također se ne smiju mijenjati radi izvođenja instalacijskih šahtova po vertikali zgrade. Zbog smanjenja dodatnih troškova i pravovremenog dovršetka roka, željenim promjenama je nužno pristupiti u što ranijoj fazi izgradnje. Sve preinake se odvijaju isključivo u dogovoru s voditeljem projekta.


Kako izgleda procedura primopredaje nekretnine?

Primopredaja se obavlja po završetku svih radova i ispunjavanja svih obveza kupca prema prodavatelju, o  čemu kupcu  šaljemo pismene obavijesti. U Odjelu prodaje nekretnina Tehnike d.d. kupac podiže dozvolu za useljenje, te odlazi na preuzimanje stana, gdje u prisutnosti predstavnika Tehnike d.d. detaljno pregleda kupljenu nekretninu  i sastavlja Zapisnik o primopredaji kojeg potpisuju obje strane.


Koja jamstva daje Tehnika d.d. na izgrađene nekretnine?

Jamstvo kvalitete za sve izvedene radove je dvije godine od datuma useljenja, jamstvo na krov i fasadu deset godina, a na ugrađenu opremu prema jamstvenom roku proizvođača tih uređaja. Ostala jamstva  prema Zakonu o obveznim odnosima.


Zašto nekretnina koju kupujem nije upisana u zemljišnu knjigu?

Tehnika d.d. najčešće prodaje stanove, poslovne prostore i garažna mjesta u stambeno-poslovnim objektima koji su u izgradnji. Za upis građevine u katastar, a zatim i u zemljišnu knjigu, osnovna je pretpostavka da građevina ima uporabnu dozvolu tj. da je dovršena. Dakle, prije dovršetka same građevine nije ju moguće upisati u zemljišnu knjigu, pa tako niti etažirati.


Što je uporabna dozvola?

Uporabnu dozvolu izdaje Ministarstvo, odnosno nadležno upravno tijelo, nakon što se tehničkim pregledom utvrdi da je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom, odnosno potvrđenim glavnim projektom, a osobito glede ispunjavanja bitnih zahtjeva za građevinu.


Kako mogu upisati svoje vlasništvo u zemljišnu knjigu?

Za upis prava vlasništva na posebnom dijelu nekretnine (stan, poslovni prostor, garažno mjesto) osnovna je pretpostavka da je građevina etažirana. Prije etažiranja građevine nije moguće tražiti niti uknjižbu ni predbilježbu prava vlasništva jer u zemljišnoj knjizi još ne postoji posebni dio (stan, poslovni prostor, garažno mjesto) za koji se upis traži. Stoga molimo kupce da ne otvaraju spis predajom Ugovora o kupoprodaji nekretnine u zemljišne knjige, jer time stvaraju predbrojeve koji poslije otežavaju upis građevine.

Tehnika d.d. obavještava svoje kupce o provedenom etažiranju i izdaje im tabularne isprave.Kupac sam podnosi prijedlog za upis prava vlasništva u zemljišnu knjigu. Uz prijedlog je potrebno priložiti ugovor o kupoprodaji (izvornik ili ovjerena preslika), tabularnu ispravu (izvornik ili ovjerena preslika), dokaz o državljanstvu i dokaz o plaćanju sudske pristojbe.


Što je tabularna isprava?

Tabularna isprava je dokument u kojem prodavatelj potvrđuje da je kupac platio cjelokupnu kupoprodajnu cijenu te dopušta kupcu da upiše svoje pravo vlasništva na nekretnini u zemljišnu knjigu. Potpis prodavatelja na tabularnoj ispravi mora biti ovjeren. Zbog toga je tabularna isprava jedan od preduvjeta za upis prava vlasništva kupca u zemljišnu knjigu.